Home Aktualności 2023 Zmiany w SPP
03.04.2023

Parkowanie w Sopocie

Od 17 marca br. obowiązują zmiany, jakie Rada Miasta Sopotu przegłosowała na lutowej sesji. Jest to m.in. rozszerzenie strefy płatnego parkowania, inny jej podział oraz nowe zasady przyznawania abonamentów. Zmiany objęły również ceny opłat za postój.

Od 17 marca br. w Sopocie obowiązują 3 podstrefy całoroczne i 2 sezonowe.

Strefy obejmują:
- Dolny Sopot na północ ul. Bohaterów Monte Cassino – to strefa A i A1 (sezonowa)
- Dolny Sopot na południe ul. Bohaterów Monte Cassino - to strefa B
- Górny Sopot - to strefa C i C1 (sezonowa).

Nowe ulice w strefie
Zgodnie z życzeniem mieszkańców wyrażonym w ankietach, przesłanych do Zarządu Dróg i Zieleni, SPP powiększyliśmy o następujące ulice:
- Karlikowska i Okrzei (strefa B)
- Dębowa, Lipowa, Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Kościuszki i Władysława IV - od 3 Maja do Kościuszki (strefa B),
- 23 Marca (pomiędzy ul. Armii Krajowej a Aleją Niepodległości) i 1 Maja (pomiędzy ul. Armii Krajowej a Aleją Niepodległości) oraz ulicę Grottgera (strefa C).

Do czasu ustawienia na tych ulicach (włączonych dopiero do strefy)  urządzeń do pobierania opłat za parkowanie oraz wprowadzenia oznakowania pionowego i poziomego, kierowcy nie są zobowiązani do wnoszenia opłat za postój. Urządzenia powinny pojawić się na przełomie maja i czerwca. O konieczności wnoszenia opłaty za postój będziemy kierowców informować z wyprzedzeniem.

Abonamenty
Zmianie uległy zasady wydawania abonamentów dla pojazdów hybrydowych. Od 17 marca br., uzyskanie abonamentów uzależnione jest od zamieszkania i zameldowania w Sopocie oraz rozliczania podatku w kurorcie.

Bez zmian pozostają preferencyjne ceny abonamentów dla mieszkańców. 30 dniowy koszt to 5 złotych. Przy czym jego otrzymanie uzależnione jest od posiadania meldunku stałego w strefie, lub meldunku czasowego w strefie łącznie z udokumentowanym faktem odprowadzania podatku w Sopocie, lub posiadaniem tytułu prawnego do zamieszkiwania w lokalu na terenie strefy łącznie z odprowadzaniem podatku w Sopocie. Również bez zmian pozostał obniżony abonament dla mieszkańców na drugi pojazd w rodzinie przy czym jego otrzymanie będzie możliwe na zasadach jak na pojazd pierwszy. Jego 30 dniowy koszt to nadal 115 zł. Od teraz wszystkie abonamenty możemy kupować na okres 30 dni lub ich wielokrotności (max 360 dni).

Stawki
Urealnione zostały również wysokości opłat jednorazowych. Obecnie obowiązujące stawki:
- postój godziny w strefie 5,20 zł
- druga godzina 6,20 zł
- trzecia godzina 7,40 zł

Opłaty dodatkowe
Opłata dodatkowa, za każdorazowe nieuiszczenie opłaty za postój, wynosi 280 zł.
W przypadku uiszczenia opłaty dodatkowej w ciągu 7 dni od dnia nieopłacenia postoju ulega ona pomniejszeniu, nie częściej niż 2 razy w roku kalendarzowym, do kwoty 140 zł.

DANE KONTAKTKOWE

Zapraszamy do kontaktu

DANE KONTAKTKOWE
logo - kontakt Pełny kontakt link - strzałka
Zdiz Kontakt

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.