Home Deklaracje za odpady Najczęściej zadawane pytania
Deklaracje za odpady

Najczęściej zadawane pytania

1.       Jak wypełnić deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?

W deklaracji należy wypełnić wszystkie białe pola formularza oraz - o ile to właściwe – załącznika A znajdującego się na końcu formularza. W części B należy wskazać datę, od jakiej dokument ma obowiązywać.

Opłata obliczana jest na podstawie:

- ilości zużytej wody (nieruchomości zamieszkałe)

- ilości pojemników i częstotliwości ich opróżniania (nieruchomości niezamieszkałe).

Poszczególne stawki wskazane są w formularzu deklaracji.

Szczegółowe informacje zawarte są w objaśnieniach na końcu formularza deklaracji.

 

2.       Kto może podpisać deklarację?

Na deklaracji muszą znaleźć się czytelne podpisy wszystkich współwłaścicieli nieruchomości, osoby reprezentującej współwłaścicieli (członka zarządu wspólnoty, zarządcy) lub prawomocnego reprezentanta podmiotu (firmy, instytucji) składającego deklarację. W wypadku ustanowienia pełnomocnictw do składania deklaracji muszą być one złożone na formularzu pełnomocnictwa UPL-1 lub UPL-1P (Art. 80a §2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa; Dz. U. z 2023 r. poz. 2383, z późn. zm.). Do pełnomocnictwa należy dołączyć potwierdzenie wpłaty opłaty skarbowej w wysokości 17,00 PLN. Honorowane będzie również notarialne pełnomocnictwo szczególne złożone w oryginale, w formie odpisu lub w postaci kserokopii poświadczonej za zgodność z oryginałem zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

3.       W jaki sposób można dostarczyć deklarację?

Deklarację można dostarczyć bezpośrednio do Działu Gospodarki Komunalnej, który znajduje się w budynku Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki 25-27 na I piętrze w pokoju 53-57. Można także przesłać ją za pośrednictwem poczty tradycyjnej, kurierem lub e-mailem (wymagany jest podpis elektroniczny), lub poprzez ePUAP (wymagany profil zaufany).

 

4.       Czy mogę zadeklarować mniej niż 4 razy w miesiącu ilość odbiorów resztkowych oraz BIO?

Częstotliwość odbiorów określa Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Sopotu. Odpady frakcji resztkowe i bio odbierane są raz w tygodniu.

 

5.       Czy muszę zadeklarować wszystkie frakcje?

Ze względu na obowiązek selektywnej zbiórki odpadów, w deklaracji należy wykazać odbiory dla wszystkich frakcji odpadów tj. papieru, plastiku, szkła, resztkowych i bio. Każdy, choćby najmniejszy, podmiot gospodarczy w Sopocie zobowiązany jest segregować odpady wszystkich frakcji. W tym celu dla nieruchomości niezamieszkałych należy zadeklarować liczbę pojemników i częstotliwość odbiorów odpadów wszystkich frakcji.

 

6.       Czy muszę zadeklarować/wypełnić wszystkie miesiące w deklaracji?

Tak, w sytuacji prowadzenia działalności w ciągu całego roku w danej nieruchomości, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy zadeklarować dla wszystkich miesięcy w roku. Natomiast w przypadku prowadzenia sezonowej działalności gospodarczej w nieruchomości, np. w lipcu i sierpniu w deklaracji należy wykazać opłatę dla tych miesięcy, a w polach pozostałych miesięcy należy wpisać „0”.

 

7.       Co to znaczy doszacować częstotliwość odbiorów?

W deklaracji należy wskazać właściwą dla danego miesiąca w roku ilość odbiorów poszczególnych frakcji odpadów. Częstotliwość odbiorów powinna pokrywać się z ilością dni w danym miesiącu, w które odbierane są odpady danej frakcji (zgodnie z kalendarzem).

 

8.       W jakie dni odbierane są odpady poszczególnych frakcji?

Harmonogram odbioru odpadów zamieszczony jest na stronie internetowej firmy odbierającej odpady:

nieruchomości zamieszkałe: ECO SOPOT

nieruchomości niezamieszkałe: KOMA

 

9.       Gdzie znajdę harmonogram odbiorów?

Nieruchomości zamieszkałe: ECO SOPOT

Nieruchomości niezamieszkałe: KOMA

 

10.   Jaki jest termin złożenia deklaracji?

Pierwszą deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od powstania obowiązku jej złożenia tj.:

- od momentu zamieszkania pierwszego mieszkańca

- od momentu powstania odpadów na nieruchomości niezamieszkałej.

Zgodnie z art. 6m ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana. Właściciel nieruchomości nie może złożyć deklaracji zmniejszającej wysokość zobowiązania z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za okres wsteczny, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa wyżej. Jeżeli zmiana nastąpiła w marcu, to do 10 kwietnia właściciel mógł skorygować opłatę wstecz. Po upływie tego terminu opłatę można skorygować jedynie na przyszłość.

 

11.   Do kiedy mogę złożyć deklarację?

W związku ze zmianą danych wpływającą na wysokość opłaty, jaką stanowi zmiana ilość wody za okres od 1 stycznia do 31 grudnia roku poprzedniego, do 10 lutego należy złożyć deklarację zmieniającą dla nieruchomości zamieszkałych.

Nieruchomości niezamieszkałe: w przypadku zaistnienia zmiany mającej wpływ na wysokość opłaty, np. zmiana wielkości lub ilości pojemników czy częstotliwości ich odbioru, jak również zakończenie działalności.

Zgodnie z art. 6m ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana. Właściciel nieruchomości nie może złożyć deklaracji zmniejszającej wysokość zobowiązania z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za okres wsteczny, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa wyżej. Jeżeli zmiana nastąpiła w marcu, to do 10 kwietnia właściciel mógł skorygować opłatę wstecz. Po upływie tego terminu opłatę można skorygować jedynie na przyszłość.

 

12.   W jaki sposób mogę zgłosić dodatkowy odbiór odpadów?

Dodatkowe odbiory zgłasza się na podstawie prawidłowo wypełnionej deklaracji na dodatkowy odbiór (DO-ND), którą należy dostarczyć na min. 3 dni robocze przez planowanym odbiorem. Dodatkowe wywozy realizowane są w dniu planowego odbioru zgodnie z obowiązującym harmonogramem oraz ilością zadeklarowanych odbiorów w danym miesiącu w deklaracji głównej.

 

13.   Jakie dokumenty muszę dołączyć wypełniając deklarację dla nieruchomości niezamieszkałej po raz pierwszy?

Do deklaracji należy dołączyć dokument rejestrowy firmy, np. KRS, a jeżeli nieruchomość nie jest własnością składającego deklarację należy dołączyć stosowny dokument potwierdzający władanie nieruchomością, np. umowę najmu.

 

14.   Jak zgłosić rozpoczęcie działalności?

W przypadku rozpoczęcia działalności w danej nieruchomości należy złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dla budynku stanowiącego nieruchomość niezamieszkałą należy złożyć deklarację DO-N. Natomiast dla budynku stanowiącego nieruchomość mieszaną deklarację DO-W+N składa wspólnota mieszkaniowa, wówczas należy zgłosić się bezpośrednio do wspólnoty mieszkaniowej bądź jeśli jest administrowana do administratora.

Pojemniki należy zorganizować we własnym zakresie – nieruchomość niezamieszkała, natomiast w nieruchomości mieszanej pojemniki są wspólne dla całej nieruchomości.

 

15.   Skąd wziąć numer rachunku indywidualnego do uiszczania opłat z tytułu gospodarowania odpadami?

Po złożeniu pierwszej deklaracji, składający deklarację otrzyma informację o nadanym indywidualnym numerze rozrachunkowym, na który bez wezwania należy wnosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

 

16.   Jaki jest termin płatności za śmieci?

Nieruchomości zamieszkałe: opłatę należy wpłacać miesięcznie za miesiąc styczeń i luty w terminie do 30 marca, a za pozostałe miesiące w terminie do 30 dnia każdego miesiąca na indywidualny numer rachunku bankowego otrzymany po złożeniu pierwszej deklaracji.

Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy wnosić bez wezwania.

Nieruchomości niezamieszkałe: opłatę należy wpłacać miesięcznie w terminie do 15 dnia każdego miesiąca na indywidualny numer rachunku bankowego otrzymany po złożeniu pierwszej deklaracji. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy wnosić bez wezwania.

 

17.   Jak i kiedy powinienem zgłosić fakt zakończenia działalności?

W przypadku zakończenia działalności należy złożyć deklarację wraz z dokumentem potwierdzającym fakt zakończenia działalności w danej nieruchomości załączając stosowny dokument, np. wypowiedzenie umowy najmu, czy protokół zdawczo-odbiorczy lokalu. Deklaracja zmieniająca pozwoli na zdjęcie opłat na przyszłe miesiące.

Jeżeli zakończenie działalności następuje w ciągu trwania danego miesiąca, tzw. deklarację zerującą należy złożyć z datą obowiązywania od 1 dnia kolejnego miesiąca. Za miesiąc, w którym działalność jeszcze była prowadzona należy uiścić opłatę w pełnej kwocie.

 

18.   Czy brązowy pojemnik na BIO to kompostownik, który uprawnia do ulgi za kompostowanie odpadów?

Nie, pojemnik na BIO nie jest równoważny z posiadaniem kompostownika. Do ulgi uprawnia posiadanie odrębnego kompostownika na posesji i kompostowanie w nim odpadów BIO.

 

19.   Co zaznaczyć w części B. Obowiązek złożenia deklaracji?

Proszę zapoznać się z objaśnieniami zamieszczonymi na końcu deklaracji, w punktach 1-5.

 

20.   Skąd pobrać deklarację?

Formularze deklaracji są dostępne na stronie internetowej ZDiZ oraz w Dziale Gospodarki Komunalnej ZDiZ w Sopocie.

W razie pytań, na które nie znajdą Państwo odpowiedzi w objaśnieniach dołączonych na końcu formularza  deklaracji lub na stronie internetowej ZDiZ proszę o kontakt:

e‑mail: deklaracje@zdiz.sopot.pl, tel. 58 888 22 13.

 

21.   „Nie tworzę wspólnoty mieszkaniowej”, czy muszę składać deklarację z sąsiadem?

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa z chwilą wyodrębnienia w budynku lokalu. Z art. 6 ustawy z 1994 r. o własności lokali wynika wprost, że ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.

 

22.   Jakie ulgi przysługują w zakresie opłaty śmieciowej na terenie Gminy Sopotu?

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Sopotu rodziny wielodzietne, zwalnia się z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które są zbierane i odbierane w sposób selektywny w części przewyższającej kwotę 50 zł miesięcznie. W formularzu deklaracji należy wskazać ilość zużytej wody i dołączyć także kopie terminowych kart dużej rodziny.

 

23.   Czy otrzymam informację o opłatach?

Nie. Miesięczną opłatę obliczoną w deklaracji należy wnosić bez wezwania w wymaganym terminie na indywidualny rachunek bankowy.

 

24.   Jak można uzyskać saldo konta?

Saldo konta można uzyskać na pisemny wniosek.

Obowiązkiem podatnika jest regulowanie comiesięcznych wpłat oraz prowadzenie ich ewidencji we własnym zakresie. Terminy płatności zostały opublikowane i są powszechnie znane, dlatego też nie ma przeszkód w regularnym i terminowym dokonywaniu płatności.  

Organ podatkowy nie ma obowiązku prowadzenia Podatnikom analitycznych kartotek.

 

 

DANE KONTAKTKOWE

Zapraszamy do kontaktu

DANE KONTAKTKOWE
logo - kontakt Pełny kontakt link - strzałka
Zdiz Kontakt

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.