Home Aktualności 2023 Przebudowa ulicy Mazowieckiej
27.03.2023

Przebudowa ulicy Mazowieckiej

Poprawiamy komfort życia mieszkańców – przebudowa ul. Mazowieckiej

Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej, budowa czterech podziemnych zbiorników retencyjnych,  550 m nowej nawierzchni drogi, chodniki, miejsca parkingowych i nowe oświetlenie – tak do końca 2023 roku zmieni się ulica Mazowiecka.

Inwestycja obejmuje budowę nowego układu kanalizacji deszczowej wyposażonego w urządzenia umożliwiające zagospodarowanie jak największej ilości wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstawania - stworzona w ten sposób retencja umożliwi wykorzystanie wód opadowych m.in. do podlewania miejskiej zieleni. W jej zakresie znajdzie się również przebudowa układu drogowego, przebudowa sieci kolidujących: wodociągowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz wykonanie oświetlenia ulicznego, doświetlenia przejść dla pieszych i kanału technologicznego. W ramach realizacji inwestycji zaplanowaliśmy budowę ogrodu deszczowego przed odprowadzeniem wód opadowych do Potoku Swelina, przez co wspomagane będą także zasoby wód podziemnych.

- Każdego dnia obserwujemy jak klimat się zmienia – komentuje Wojciech Ogint, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Sopocie. Niestety zmiany te pociągają za sobą częstsze ekstremalne sytuacje takie jak:  podtopienia i susze. Dlatego ważne jest odpowiednie projektowanie zieleni w mieście, tak byśmy mogli w najszerszy sposób zagospodarować np. wodę opadową i wykorzystać ją do podlewania zieleni miejskiej. Realizacja tej inwestycji stworzy takie właśnie możliwości – dodaje dyr. W. Ogint.

Teren, na którym realizowana będzie inwestycja obejmuje ulicę Mazowiecką, od lasu przez skrzyżowanie z ulicą Kujawską, do skrzyżowania z ulicą Łowicką.

Zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym, liczba miejsc postojowych, których jest obecnie 22, po zakończeniu przebudowy nie ulegnie zmianie.

- Odpowiedzialność za środowisko, za postępujące zmiany klimatyczne, to odpowiedzialność nas wszystkich. Chcąc im przeciwdziałać, lub choć ograniczyć ich skutki z powodzeniem wprowadzamy w Sopocie elementy niebiesko – zielonej infrastruktury. Dlatego przy realizacji każdej inwestycji – jeśli jest tylko taka możliwość, zakładamy ogrody deszczowe, kształtujemy niecki chłonne, budujemy zbiorniki, nawierzchnie przepuszczalne. Błękitno-zielona infrastruktura to rozwiązania oparte na przyrodzie w celu uzyskania korzyści ekonomicznych, gospodarczych i społecznych – wyjaśnia Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. I choć to podnosi koszty inwestycji, to wiemy iż są to doskonale zainwestowane pieniądze w celu łagodzenia zmian klimatu – dodaje wiceprezydent Skwierawski.

Zarząd Dróg i Zieleni posiada już pełną dokumentację i prawomocne pozwolenie na budowę. Obecnie poszukujemy wykonawcy, który przebuduje ulicę w terminie jest nie dłuższym niż 220 dni włącznie, od dnia podpisania umowy.

Link do przetargu

 

DANE KONTAKTKOWE

Zapraszamy do kontaktu

DANE KONTAKTKOWE
logo - kontakt Pełny kontakt link - strzałka
Zdiz Kontakt

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.