Blisko 70 tysięcy sadzonek kwiatów, 301 nowych drzew, powiększony obszar łąk kwietnych, inwestycje w ekologię i modernizacja placów zabaw – w zielonym Sopocie mamy się w tym roku czym chwalić.
Ukwiecony Sopot
Nasze rabaty i kwietniki czterokrotnie zmieniały garderobę w tym roku.
Tradycyjnie rok rozpoczęliśmy od obsadzenia miasta bratkami. W przestrzeni Sopotu wsadzonych ich zostało blisko 17 tysięcy sadzonek.
Miejsce bratków zajęły m.in. tulipany, petunie, szałwie, verbeny, dalie, begonie, fuksje. Ten festiwal kolorów stworzyło blisko 18 tysięcy wiosennych sadzonek.
Wiosenne kwiaty zastąpiły letnie. Zasadziliśmy blisko 16 tys. sadzonek, m.in. petunii, szałwii, werbeny, begonii, dalii, gaury czy fuksji, które rozpieszczały nasze zmysły cudownymi, letnimi kolorami i zapachami.
Tona dyń powitała jesień w Sopocie. Kolorów dodawały również chryzantemy i ozdobne kapusty, których zasadziliśmy 470 sztuk.
- Posadzenie kwiatów do gruntu i ich późniejsza pielęgnacja to ostatni etap prac związanych z nasadzeniami – wyjaśnia Monika Sawicka - Menkina, kierownik Działu Zieleni i Lasów Komunalnych ZDiZ - Poprzedza je wnikliwa analiza przestrzeni jaką chcemy obsadzić, gatunków lubiących światło lub cień, kompozycji – w jakim otoczeniu rośliny najlepiej rosną. Najpiękniej wyglądają rabaty kwiatowe skomponowane z wielu gatunków roślin rosnących razem na niedużej powierzchni. Takie tworzyliśmy w tym roku w mieście, by oszałamiały swoim wyglądem, barwą, zapachami – dodaje Monika Sawicka – Menkina.
Jesienią uzupełnialiśmy również rabaty żwirowe wzdłuż Alei Niepodległości, na odcinku od ulicy Podjazd do ulicy Reja. Wsadziliśmy blisko 2,2 tysiąca sadzonek krzewów: tawuli japońskiej, brzozolistnej i nippońskiej; śnieguliczki, dziurawca, pęcherznicy i bzu czarnego, uzupełni rabaty do końca listopada. Prócz krzewów, zasadzonych zostało 370 róż okrywowych: Larisa i Gebruder Grimm, czyli "Bracia Grimm".
W październiku ponad 17 tysięcy cebulek tulipanów o wdzięcznych nazwach, m.in. white lizard, blue parrot, oragne marmelade, nightrider, green wave, red impression, verona oraz 3 tysiące cebulicy syberyjskiej, wsadziliśmy na rabatach w Sopocie. Olśniewająca eksplozja kolorów będzie nam towarzyszyć wiosną przyszłego roku.
W tym roku zasadziliśmy łącznie 68 840 sadzonek i cebulek kwiatów.
Łąki kwietne
- Łąki kwietne to konieczność wobec zmieniającego się klimatu. Prócz pięknego, naturalnego wylądu działają antysmogowo, chłoną dwa razy więcej wody niż trawniki, przez co z jednej strony chronią przez podtopieniami, a z drugiej strony wymagają mniej wody. Jest to szczególnie istotne w czasie suszy. A poza tym, po prostu, fajnie wyglądają – wyjaśnia Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.
W tym roku powierzchnię łąk kwietnych w kurorcie powiększyliśmy trzykrotnie w stosunku do ubiegłego roku. Wszystkie łąki kwietne w Sopocie, wzbogaciliśmy mieszankami roślin dziko rosnących. Na każdej z nich wysialiśmy mieszankę nasion ponad 40 kwiatów i roślin.
W tym roku, w trosce o środowisko i retencje wód opadowych, ograniczaliśmy w 23 miejscach w mieście, koszenie trawy do niezbędnego minimum.
Sadzimy drzewa
W tym roku, w dwóch odsłonach: wiosennej i jesiennej, nasadziliśmy w sumie 301 drzew w Sopocie.
Warto dodać, że w ciągu ostatnich 8 lat w kurorcie przybyło blisko 2 tysiące nowych drzew.
- Chociaż Sopot jest najbardziej zielonym miastem w Polsce, to szacujemy, że w tej kadencji, w Sopocie łącznie pojawi się blisko 2000 nowych drzew. Sukcesywnie odtwarzamy historyczne szpalery drzew, które mają duży wpływ na jakość powietrza, a co za tym idzie jakość życia – wyjaśnia Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu - Występująca w przestrzeni miasta zieleń, doskonale pochłania zanieczyszczenia. Szacuje się, że średnioroczna ilość pochłoniętego CO2 w całym cyklu życia jednego drzewa wynosi 6 kg. Drzewa dodatkowo zapobiegają tzw. efektowi wysp cieplnych, który latem powoduje, że temperatura w mieście może być nawet kilkanaście stopni wyższa, niż na obszarach podmiejskich jest to szczególnie istotne zwłaszcza dla osób starszych – dodaje wiceprezydent Skwierawski.
Na nowe nasadzenia, ukwiecenie miasta oraz pielęgnację zieleni wydaliśmy w tym roku 4,3 mln zł.
Place zabaw
Na placu zabaw przy ulicy Okrężnej w Sopocie pojawiła się w tym roku nowa atrakcja, wygłosowana w Sopockim Budżecie Obywatelskim, zjeżdżalnia rurowa.
Prócz zjeżdżalni, wraz z bezpieczną nawierzchnią, wykonaliśmy do niej dwa podejścia: z uchwytami w formie żabek oraz linami wspinaczkowymi, inwestycję dopełniliśmy nasadzeniami zieleni.
Inwestycja została podzielona na dwa etapy, druga zjeżdżalnia, tym razem rynnowa wraz ze schodami prowadzącymi do siłowni pod chmurką, zamontowane będą w przyszłym roku.
Na terenie placu zabaw przy Alei Niepodległości 692 zamontowaliśmy kolejne urządzenie wspinaczkowe - linarium. Prócz niego wykonana została bezpieczna nawierzchnia, odtworzone zostały trawniki.
Kącik dla maluchów znajdujący się na terenie placu zabaw wyposażony jest w zjeżdżalnię, piaskownicę, huśtawkę, zostaw sprawnościowy dla maluchów.
Dla nieco starszych dzieci jest urządzenia wspinaczkowe: Oxygen i Atena oraz huśtawki. Zamontowaliśmy również trampolinę 2x2 m wraz z nawierzchnią bezpieczną, wykonaliśmy alejki z nawierzchni gliniasto-żwirowej.
- W planach mamy dalsze rozbudowanie placu, o kolejne urządzenie – wyjaśnia Monika Sawicka - Menkina, kierownik działu Zieleni i Lasów Komunalnych ZDiZ w Sopocie.
Kompleksowo przebudowaliśmy skwer Andrzeja Grubby. Powstało stanowisko do koszykówki o nawierzchni poliuretanowej, zamontowaliśmy kosz oraz piłkochwyt.
Stworzyliśmy pierwszą w Sopocie strefę do gry w teqball o nawierzchni poliuretanowej, zamontowaliśmy stoły wielofunkcyjne. Uzupełniliśmy wyposażenie placu zabaw o 2 nowe urządzenia: zestaw wielofunkcyjny i huśtawkę „ważka”, wymieniliśmy nawierzchnię, wyremontowaliśmy ogrodzenie. Nowa zieleń i elementy małej architektury uzupełniły tą rekreacyjną przestrzeń.
Na placu zabaw przy ulicy Kolberga, pod kolejką linową zmieniliśmy nawierzchnię na bezpieczną, poliuretanową. Również na placu zabaw w parku Północnym, przy Sfinksie, wymieniliśmy piaskowe podłoże na nawierzchnię poliuretanową, by zwiększyć bezpieczeństwo bawiących się dzieci.
Wymieniliśmy również siatkę w piłkochwycie na placu gier i sportów w parku Północnym.
W Sopocie mamy 16 placów zabaw dla dzieci, nad którymi opiekę sprawuje Dział Zieleni ZDiZ.
Pierwszy ogród deszczowy w Sopocie
Przy Szkole Podstawowej Nr 1 (ul. Armii Krajowej 50-54 w Sopocie) powstał ogród deszczowy o powierzchni 200 m², na obszarze którego zasadziliśmy 1280 roślin.
W ramach inwestycji zamontowane zostały ławki parkowe i tablice edukacyjne.
Nasi specjaliści przez cały 2021 rok wykonywali zabiegi pielęgnacyjne na drzewach – cięcia sanitarne, formowanie drzew, usuwanie jemioły. Również prowadzone były prace w lasach komunalnych, w których wykonywaliśmy cięcia sanitarne suchych, połamanych i zamierających drzew, część z nich pozostawialiśmy na miejscu wycinki, m.in. by tworzyć naturalne zapory, zatrzymujące wodę.
W tym roku uruchomiliśmy na portalu społecznościowym cykl porad, w którym nasi specjaliści od zieleni podpowiadają i radzą jak dbać o przydomowe ogrody, rabaty, rośliny w domach.