Home Aktualności 2021 Dbamy o bezpieczeństwo
17.09.2021

Poprawiamy bezpieczeństwo w mieście

Wyniesione skrzyżowania i przejścia dla pieszych, doświetlone przejścia, progi zwalniające, strefy ograniczenia prędkości i radarowe wyświetlacze prędkości – m.in. takie działania, które podejmujemy by poprawić bezpieczeństwo w mieście.

Właśnie zamontowaliśmy trzy kolejne urządzenia mierzące i wyświetlające prędkość, z jaką poruszają się samochody. Kierowcy na ulicach: 23 Marca, Haffnera i Sobieskiego już nie będą mogli się tłumaczyć, że nie zauważyli przekroczenia prędkości – smutna, czerwona buźka z informacją „Zwolnij”, mamy nadzieję, studzić będzie zapał do szybkiej, a tym samym, niebezpiecznej jazdy. W mieście mamy 18 takich urządzeń.

- W ostatnich dniach, przy przejściach dla pieszych, pojawiły się wymalowane ostrzeżenia „Odłóż telefon i żyj”. Umieściliśmy je głównie w okolicach placówek edukacyjnych w kurorcie. Bo bezpieczeństwo użytkowników dróg nie zależy wyłącznie od kierowców. Równie istotne jest zachowanie pieszych – informuje Marcin Skwierawski wiceprezydent Sopotu.

Budując lub remontując drogi w mieście, doświetlamy przejścia dla pieszych. W ostatnich latach kilkadziesiąt przejść zyskało dedykowane oświetlenie.
Przebudowując lub remontując drogi staramy się przygotowywać takie wytyczne dla projektantów, by newralgiczne skrzyżowania lub przejścia dla pieszych budować wyniesione. Tak jest m.in. na wyremontowanej ulicy Armii Krajowej gdzie wybudowaliśmy wyniesione skrzyżowania z ulicami Reja i Wybickiego oraz wyniesione przejście dla pieszych przy ul. Kochanowskiego.

 - Sopot objęty jest strefą ograniczonej prędkości, co oznacza, że na blisko 90% ulic w mieście obowiązuje Tempo-30. Wyjątki stanowią: Aleja Niepodległości, którą maksymalnie można jechać 50 km/h, oraz ulica Malczewskiego - 40 km/h. W  oznaczonych miejscach w Sopocie prędkość jest jeszcze mniejsza, bo 20 km/h. Warto o tym pamiętać bo nasze działania nie przyniosą żadnych efektów, jeśli zabraknie rozsądku i szacunku dla przepisów wśród kierowców – dodaje dyrektor Wojciech Ogint. 

 - Budujemy ronda, które uspokajają ruch. Mamy ich w mieście 13. Bierzemy pod uwagę budowę kolejnych 3, tego typu skrzyżowań – na ulicy 3 Maja. Jedno rondo zaproponowaliśmy my, jako wytyczne do projektu, o dwa kolejne upomnieli się mieszkańcy w trakcie konsultacji społecznych tej inwestycji. Ostateczny kształt poznamy po zakończeniu konsultacji – dodaje Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. 

 

DANE KONTAKTKOWE

Zapraszamy do kontaktu

DANE KONTAKTKOWE
logo - kontakt Pełny kontakt link - strzałka
Zdiz Kontakt

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.