Rozpoczęliśmy inwestycję „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Sopocie z zastosowaniem najnowszych technologii” realizowaną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020. To trzeci, ostatni etap realizacji tego wieloletniego zadania, w ramach którego wymienimy w Sopocie 791 punktów świetlnych.
Ostatni, właśnie rozpoczęty, etap obejmuje wykonanie łącznie 193 punktów świetlnych. Prace obejmą ulice:
- Wymiana oświetlenia ulicznego jest ważną inwestycją zwłaszcza z punktu widzenia szalejącej drożyzny - drastycznego wzrostu kosztów energii. Modernizacja oświetlenia wpisuje się w konsekwentne działania miasta zmierzające do ograniczenia emisji CO2 – wyjaśnia Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.
Inwestycja realizowana jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”, podobnie jak poprzednie etapy. Przed wykonawcą, wyłonionym w drodze postępowania przetargowego, postawiliśmy szereg zadań, niezbędnych do zrealizowania zamierzenia. To przede wszystkim wykonanie wielobranżowej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem koniecznych uzgodnień i pozwoleń. Ten etap został już z sukcesem zakończony, teraz wykonawca, Konsorcjum Firm: Lider – Mariusz Maszota prowadzący działalność pod firmą El Professional oraz Uczestnik Konsorcjum: AMEL sp. z o.o., rozpoczął prace budowlane. Prace obejmują m.in. demontaż istniejącego oświetlenia, budowę linii kablowej oświetleniowej, linii napowietrznej oświetleniowej, słupów oświetleniowych wraz z oprawami. Wykonawca ma również obowiązek odtworzenia: nawierzchni chodników, ciągów pieszych, ścieżek rowerowych, parkingów, pasów zieleni, po zakończeniu montażu oświetlenia ulicznego.
- Nowe lampy zostały wybrane po konsultacjach z konserwatorem zabytków – dodaje wiceprezydent Marcin Skwierawski. - Poza walorami estetycznymi, ważnym był również efekt ekologiczny i ekonomiczny. Po zakończeniu realizacji całego projektu zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych o 459 Mg CO2, czyli ok 66%. Zakładamy także mniejsze zużycie prądu, które wprost przekłada się na mniejsze wydatki z budżetu miasta.
Zgodnie z zapisami umowy, wykonawca ma czas na zrealizowanie inwestycji do 12 lipca br. Koszt inwestycji zamknie się w kwocie 3,6 mln zł.
- W ciągu blisko 3 lat realizacji tej niezwykle ważnej dla Sopotu inwestycji, wymienimy 791 punktów świetlnych – wylicza Wojciech Ogint, dyrektor ZDiZ. W pierwszym etapie – 2020 roku było to 166 punktów, w roku 2021-152 punkty, ten etap jest największy bo obejmuje aż 193 punkty. Koszt wszystkich trzech etapów – zamknie się w kwocie 11,3 mln zł. Blisko 79 % tej kwoty to środki europejskie.
Od 1 marca 2022 roku Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt Sopotkowo jest zarządzane przez Gminę Miasta Sopotu, w której imieniu działa Zarząd Dróg i Zieleni. Od 1 marca schronisko weszło w skład miejskiej jednostki, stając się jednym z jej działów. Zmiana organizacyjna wynika m.in. z zakończenia czasu obowiązywania umowy z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w Warszawie.
W związku z przebudową kwartału ulic: Parkowa, Kordeckiego, Chopina, Kilińskiego, dziś, tj. 20 stycznia od godziny 21.30 do piątku, 21 stycznia do godziny 5.00 rano planujemy zamknięcie fragmentu ulicy Grunwaldzkiej w Sopocie.