Home Aktualności 2024 Trzeci woonerf w Sopocie – rozpoczynamy przebudowę ulicy Sobieskiego
15.02.2024

Trzeci woonerf w Sopocie – rozpoczynamy przebudowę ulicy Sobieskiego

W Sopocie wkrótce pojawi się kolejna ulica przyjazna pieszym i rowerzystom. Spowolniony ruch, zieleń, mała architektury w obrębie tzw. parkletu, czyli miejsca odpoczynku – tak jeszcze przed wakacjami zmieni się fragment ulicy Sobieskiego. Co istotne, przebudowana zostanie sieć kanalizacji deszczowej, aby zabezpieczyć ulicę przed skutkami podtopień.

To będzie trzeci woonerf w kurorcie. Po sukcesie poprzednich inwestycji – na ul. Parkowej i Kolejowej, które stały się nowymi wizytówkami miasta, władze Sopotu postanowiły wesprzeć rozwój powstawania kolejnych woonerfów wmieście.

 - Na ulicy Sobieskiego, tak blisko serca Sopotu, czyli ulicy Bohaterów Monte Cassino, powstanie kolejna współdzielona przestrzeń, gdzie pierwszeństwo będą mieli piesi, ale dopuszczony zostanie też ruch rowerowy i samochodowy – informuje Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję prezydentki Sopotu. Woonerfy doskonale wpisują się w kurortowy charakter Sopotu - miasta zielonego, przyjaznego i dostępnego – dodaje prezydentka.

Pracami objęty zostanie odcinek od ul. Bohaterów Monte Cassino do ul. Chopina. Przebudowany zostanie ciąg pieszo – jezdny, tworząc współdzieloną przestrzeń dla ruchu pieszych, rowerzystów i samochodów z dominacją funkcji pieszej.

- To miejsce pięknieje. Niedawno wyremontowaliśmy schody między ulicami Sobieskiego i Jagiełły, a teraz rozpoczynamy budowę woonerfu, który będzie przyjazną trasą spacerową łączącą dworzec z Monciakiem. Cieszymy się, że inwestycję realizuje sprawdzony, solidny wykonawca - komentuje Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Zakres prac obejmie:
- przebudowę istniejącej jezdni na ciąg pieszo – jezdny z kostki kamiennej  (ok. 245 mb ) oraz miejsca postojowe z kostki brukowej;
- przebudowę systemu odprowadzenia wody deszczowej: budowa sieci kanalizacji deszczowej wraz z przykanalikami i wpustami deszczowymi;
-  budowę kanału technologicznego;
- renowację i wzmocnienie fragmentu muru oporowego;
- nasadzenia zieleni wraz z 3 letnim okresem pielęgnacji oraz elementy małej architektury w obrębie miejsca odpoczynku, m.in. ławki i kosze na śmieci.

W czwartek, 14 lutego w obecności pełniącej obowiązki prezydenta Sopotu, Magdaleny Czarzyńskiej – Jachim, oraz zastępcy prezydenta Sopotu, Marcina Skwierawskiego, została podpisana umowa z wyłonionym w postępowaniu przetargowym wykonawcą.

 - Bardzo się cieszymy, że możemy realizować kolejną, tak przyjazną dla mieszkańców inwestycję. Ulica Parkowa, Kolejowa, a teraz Sobieskiego - to już trzeci woonerf budowany przez naszą firmę w Sopocie – wyjaśnia Maciej Ignatowski, prezes Zarządu Firmy Budowlano - Drogowej MTM SA.  

Zaczynamy w czwartek, 15 lutego, od budowy kanału deszczowego, na odcinku od ul. Pułaskiego do ul. Bohaterów Monte Cassino. W drugim etapie prace będą prowadzone od ul. Pułaskiego do ul. Chopina. Aby zminimalizować uciążliwości związane z ruchem pojazdów ciężarowych, dojazd na teren budowy będzie prowadzony od ul. Chopina. Będzie się to wiązać z koniecznością rozbiórki schodów, na czas prowadzonych robót – dodaje prezes M. Ignatowski.

Wykonawca, Firma Budowlano Drogowa MTM S.A. z Gdyni, ma czas na realizacje inwestycji do końca czerwca br.
Koszt inwestycji to 2 971 649,25, z czego 2 mln zł pochodzi z dofinansowanie w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

Organizacja ruchu

- Prace planujemy podzielić na etapy, by realizacja inwestycji była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców i użytkowników – wyjaśnia Wojciech Ogint, dyrektor ZDiZ w Sopocie. W pierwszym etapie prace obejmą fragment od ul. Bohaterów Monte Cassino do ul. Pułaskiego (bez skrzyżowania). Ten etap potrwa około 2 miesiące. W drugim etapie fachowcy realizować będą odcinek od ul. Chopina do ul. Pułaskiego. Ten etap powinien rozpocząć się w połowie marca.

W czwartek, 15 lutego zaplanowane jest rozpoczęcie prac: rozbiórka schodów od ul. Chopina oraz nawierzchni od ul. Bohaterów Monte Cassino do ul. Pułaskiego. Prace związane z budową m.in. kanalizacji deszczowej rozpoczynają się od poniedziałku, 19 lutego.

Od dziś, tj. 15.02 obowiązuje zakaz ruchu na odcinku od ul. Bohaterów Monte Cassino do ul. Pułaskiego, zaś w rejonie skrzyżowania ul. Pułaskiego z ul. Sobieskiego – zakaz zatrzymywania się. Ruch pojazdów budowy będzie się odbywał od strony ul. Chopina – w miejscu rozebranych schodów terenowych. Na czas budowy zawieszone jest funkcjonowanie przejścia dla pieszych na ul. Chopina, zlokalizowanego naprzeciw wjazdu na budowę. W czasie prac, na ulicy zostaje zawieszona strefa płatnego parkowania.  

 

Czym jest woonerf?

Pomysł na woonerf pochodzi z Holandii, gdzie w latach 70. opracowano nowe, bardziej przyjazne mieszkańcom, podejście do ulicy. Przy jednoczesnym zachowaniu funkcji komunikacyjnej wraz z zachowaniem miejsc parkingowych, stworzono wysokiej jakości współdzieloną przestrzeń publiczną. Woonerf pozwolił, aby ulica była nie tylko atrakcyjniejsza m.in. za sprawą nowej zieleni, ale była również bezpieczniejsza i mogła spełniać funkcje rekreacyjne. Woonerf oznacza w bezpośrednim tłumaczeniu z holenderskiego - ulicę do życia. Najbardziej oddający znaczenie, jest polski odpowiednik – podwórzec miejski.

Przekształcenie ulicy polega m.in. na zrezygnowaniu z klasycznego podziału na jezdnię i chodnik na rzecz wspólnej przestrzeni. Aby ograniczyć prędkość samochodów, projekt ulicy uniemożliwia szybką jazdę, dzięki ograniczeniom zarówno optycznym jak i fizycznym: falowanemu układowi jezdni (meandrowaniu), zieleni i małej architekturze.

DANE KONTAKTKOWE

Zapraszamy do kontaktu

DANE KONTAKTKOWE
logo - kontakt Pełny kontakt link - strzałka
Zdiz Kontakt

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.