Home Aktualności 2024 Rozświetlamy Sopot
19.03.2024

Rozświetlamy Sopot

Poprawa bezpieczeństwa i oszczędności energii – to główne powody realizacji dwóch projektów dotyczących doświetlenia i wymiany oświetlenia, które realizować będziemy w tym roku w Sopocie.

Pierwszy z projektów dotyczy budowy sieci oświetlenia przejść dla pieszych przy ul. Władysława Łokietka oraz przy ul. Wejherowskiej w Sopocie.
Zakres robót obejmuje budowę sieci oświetlenia 3 przejść dla pieszych przy ul. Łokietka w Sopocie oraz budowę sieci oświetlenia 2 ciągów pieszych przy ul. Wejherowskiej (m.in. dojścia do Zespołu Szkół Technicznych). Wartość projektu to 232 470,00 zł. Inwestycja ma być zrealizowana do końca czerwca br.

 - Sopot jest miastem przyjaznym pieszym, a doświetlone przejścia wpisują się w ten trend. W mieście od wielu lat kontynuujemy te projekty, które znacząco poprawiają bezpieczeństwo i komfort Sopocian – wyjaśnia Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Jesteśmy miastem, które jest w czołówce miast w Polsce realizujących te projekty.  

Drugi projekt, w formule „zaprojektuj i wybuduj”, dotyczy opracowania dokumentacji projektowej, a następnie na jej podstawie wykonania robót budowlanych modernizacji oświetlenia ulicznego dla wyodrębnionego obszaru Sopotu, poprzez wymianę na nowe energooszczędne oprawy. Jest to inwestycja współfinansowana ze środków z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych „Rozświetlamy Polskę”.

W postępowaniu przetargowym wpłynęły 2 oferty, najkorzystniejsza z nich firmy Amel sp. z o.o. opiewa na kwotę 1 100 850,00 zł. Oferta badana jest pod względem formalno-prawnym.

Modernizacja 259 opraw obejmie ulice:
· Bitwy pod Płowcami - 105
· Łokietka - 48
· Polna - 37
· Hestii - 7
· Junaków - 7
· Malczewskiego - 37
· Powstańców Warszawy - 6
· Malczewskiego – 12

Nie tylko oprawy, a tym samym oświetlenie ma być energooszczędne, również działania podczas prowadzenia prac, mają odbywać się w sposób ekologiczny. Wykonawca będzie zobowiązany aby powstające w trakcie przebudowy odpady segregować i magazynować w wydzielonym miejscu, w pojemnikach, zapewniając ich regularny odbiór przez uprawnione podmioty. Odpady niebezpieczne, jakie mogą się pojawić w ramach robót, będzie zobowiązany segregować i oddzielać od odpadów obojętnych i nieszkodliwych, celem wywozu przez specjalistyczne przedsiębiorstwa zajmujące się ich unieszkodliwianiem.
Projekt powinien zakończyć się w listopadzie br.

- Sopot jako uzdrowisko musi spełniać wysokie wymagania i standardy środowiskowe, szczególnie dotyczące jakości powietrza i wody. Inwestycja ta obejmuje modernizację oświetlenia ulicznego poprzez wymianę nieenergooszczędnych opraw oświetlenia zewnętrznego na nowe oprawy energooszczędne typu LED – tłumaczy wiceprezydent Marcin Skwierawski. Projekt wykorzystuje innowacyjne rozwiązania technologiczne: system oświetlenia LED wraz z przygotowaniem pod przyszłe połączenie z nowoczesnym systemem sterowania oświetleniem. To nowa jakość w przestrzeni publicznej. Reasumując projekt ten powinien nosić nazwę „3 razy E: ekologia, estetyka i ekonomia” – dodaje wiceprezydent.

Wymiana opraw oświetlenia na energooszczędne przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim to oszczędność energii: oprawy energooszczędne, takie jak LED, zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne. Dzięki temu zmniejsza się zużycie energii elektrycznej, co prowadzi do niższych rachunków za energię.

To również dłuższa żywotność takich opraw, które trzeba rzadziej wymieniać. To również wpływa na oszczędności zarówno czasu jak i pieniędzy.
Co bardzo istotne, to również mniejsze obciążenie środowiska poprzez zużycie mniejszej ilości energii, a to z kolei oznacza także mniejsze emisje gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń związanych z produkcją energii elektrycznej. Ponadto, z racji dłuższej żywotności, generują one mniej odpadów, co przekłada się na mniejsze obciążenie środowiska. Ze względu na dłuższą żywotność i mniejszą awaryjność, oprawy energooszczędne wymagają rzadszej konserwacji i napraw, co przekłada się na dodatkowe oszczędności czasu i pieniędzy.
Nie bez znaczenia jest również lepsza jakość światła opraw energooszczędnych, które cechują się naturalnymi kolorami i brakiem migotania.

Reasumując, wymiana opraw oświetlenia na energooszczędne jest korzystna zarówno dla budżetu, środowiska, jak i komfortu użytkowników. Wpływa również na poprawę bezpieczeństwa. 

Fot. Jerzy Bartkowski Sopografia. 

DANE KONTAKTKOWE

Zapraszamy do kontaktu

DANE KONTAKTKOWE
logo - kontakt Pełny kontakt link - strzałka
Zdiz Kontakt

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.