Porządkująca plac przeszkolona pergola, zapewniająca zacisze i romantyczny nastrój; strefy soczystej zieleni, dwa ogrody deszczowe, nowe oświetlenie i mała architektura, fontanna wzbogacona o dodatkowe funkcje to elementy, które odmieniły plac Przyjaciół Sopotu. Zakończyły się prace i odbiory, dziś około godz. 15 zdjęte zostało ogrodzenie. Z satysfakcją oddajemy, już po przemeblowaniu, plac mieszkańcom.
- Prace nad nowym charakterem placu Przyjaciół Sopotu rozpoczęły warsztaty z mieszkańcami, przeprowadzone pod okiem wykwalifikowanych specjalistów z Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych – mówi wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski. - W trakcie warsztatów poznaliśmy oczekiwania mieszkańców i ich wyobrażenia o zagospodarowaniu tej ważnej części miasta. Istotnym założeniem projektowym było dostosowanie przestrzeni do potrzeb sopocian. Zależało nam na zachowaniu wielofunkcyjnego charakteru placu, z centralną, reprezentacyjną częścią otoczoną enklawami zieleni.
Pojawiły się nowe drzewa, pnącza, kompozycje wysokich traw i krzewów. Ważnym elementem są pergole, które kompozycyjnie wpisują się w rysunek placu oraz tworzą kameralną przestrzeń, idealną dla spotkań mieszkańców i turystów – dodaje wiceprezydent M. Skwierawski.
Znaczny udział nowej zieleni – zarówno w postaci dosadzonych drzew: platanów, lip i śliw wiśniowych; zieleni pnącej, kompozycji traw wysokich i krzewów zmieniły nie do poznania centralny dziedziniec Sopotu. Bluszcz pospolity, winobluszcz pięciolistkowy, winorośl pachnąca i rdestówka Auberta przy tunelu na placu, powoli pną się w kierunku 62 cięgien; berberysy red i green carpet zaaklimatyzowały się już na placu. Róże, trzmieliny, rozchodniki i liliowce ogrodowe - zapuszczają już korzenie w okolicach Algi i Centrum Haffnera.
Na placu pojawiły się nowe latarnie, ławki o różnych kształtach i formach, stojaki rowerowe, kosze uliczne. Zainstalowane zostały maszty flagowe, a zmodernizowana fontanna zyskała więcej splendoru. Montaż podświetlonych dysz mgielnych sprawił, że fontanna nabrała lekkości i nowoczesności.
Nowym meblem miejskim na placu jest pergola. Dwie stalowe konstrukcje zawierają 3 elementy zadaszone, po obu łukach placu. Zarówno dach jak i tylne ściany są oszklone, co stwarza wyjątkową i kameralną przestrzeń. Dodatkowe, delikatne oświetlenie ledowe sprawia, że po zmroku przestrzeń ta staje się niezwykle przytulna i romantyczna.
Gruntownie przebudowany został system oświetlenia placu. Zamontowane zostały nowe punkty i elementy świetlne, eksponujące piękno nowej, gustownej zieleni.
Prócz tego co na zewnątrz, również przebudowane zostały sieci podziemne, m.in.: instalacje wodno-kanalizacyjne, elektroenergetyczne, automatyczny system nawadniający z układem sterowania i regulacji. Wykonane zostały również przyłącza do iluminacji świątecznych.
- Naszym celem było takie przeorganizowanie przestrzeni publicznej, aby powstał kameralny i jednocześnie wytworny plac miejski z reprezentacyjną częścią otoczoną zielonymi enklawami – wyjaśnia Wojciech Ogint dyrektor ZDiZ. – Zazieleniliśmy plac, dodaliśmy eleganckie i funkcjonalne meble miejskie, wysmakowane oświetlenie. Wszystko w odpowiednich proporcjach – dodaje dyrektor W. Ogint.
Plac w liczbach:
· 27 nowych drzew: 16 platanów, 8 lip i 3 śliw wiśniowych
· 1546 grabów pospolitych, które stworzą żywopłot
· 865 sztuk krzewów liściastych m.in. dereń kanadyjska, trzmielina, tawuła szara, róża okrywowa
· 3166 sztuk bylin, m.in. kocimiętka, liliowiec ogrodowy, runianka japońska, czyściec wełnisty
· 289 sztuk traw m.in trzcinnik ostrokwiatowy, śmiałek darniowy, trzęślica modra
· 126 sztuk pnączy m.in. rdestówka Auberta, bluszcz pospolity, winorośl pachnąca
· 2123 sztuk roślin cebulowych m.in. czosnek olbrzymi, tulipany, krokusy, narcyzy, zimowit jesienny
· 2 ogrody deszczowe
· 14 zewnętrznych reflektorów architektonicznych i krajobrazowych
· 115 opraw świetlnych, zewnętrznych, doziemnych
· 24 słupki oświetleniowe
· 44 opraw świetlnych na 14 nowych latarniach
· 16 dysz mgielnych
· 7 masztów flagowych
· 12 stojaków rowerowych (przy których mogą stanąć 24 rowery)
· 20 śmietników o pojemności 120 litrów każdy
· 39 ławek w tym: 5 obłoform i 8 bez oparć
· 1 system wystawienniczy
· 62 cięgna nad tunelem
Koszty
Inwestycja dofinansowana jest z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 4 998 tys. zł.
Całość inwestycji powinna się zamknąć w kwocie 6 970 655,43 zł.
Wykonawca
Wykonawcą prac była Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A. Podwykonawcami byli: w zakresie oświetlenia i prac związanych z siecią energetyczną – firma Amel sp. z o.o., w zakresie zieleni - firma WT Bonsai sp. z o.o.; w zakresie konstrukcji stalowych TOZO sp. z o.o.
Nadzór nad inwestycją sprawowało Smartco Wojciech Orlik.
Projekt wykonało konsorcjum firm: Gzowski Architekci sp. z o.o. i Restudio Jacaszek Architekci sp. z o.o.