Home Zieleń Lasy komunalne
Zieleń

Lasy komunalne

Lasy Komunalne Miasta Sopotu są położone w I Bałtyckiej Krainie przyrodniczo-leśnej Mezoregion 18 Pojezierza Kaszubskiego, na terenach uformowanych w czasie ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Cechą charakterystyczną tego krajobrazu są występujące pasma wypiętrzeń podzielone dolinami. Dominujący typ gleby są to gleby rdzawe (RD) brunatne i bielicowe o zróżnicowanej żyzności, które determinują występowanie różnych siedlisk leśnych. Obszar miasta Sopotu cechuje lesistość na poziomie 51,7 % znacznie wyróżniająca się na tle całej krainy bałtyckiej o lesistości 30,5% i kraju 29,6%. Dominującym typem siedliska jest Las Mieszany świeży 66% i Las świeży 28%, gatunkiem Sosna 71%, następnie Buk i Grab. Na większości obszaru Lasów Komunalnych powierzchniowo przeważają rodzaje potencjalnej roślinności naturalnej takie jak kwaśna buczyna niżowa, grąd subatlantycki, żyzna buczyna niżowa oraz acydofilny pomorski las bukowo-dębowy. Średni wiek drzewostanów w lasach komunalnych wynosi 120 lat, jest to dość wysoka wartość w porównaniu do średniego wieku drzewostanów w Polsce wynoszącego 62 lata. Lasy Komunalne zajmują powierzchnię 200 ha położone są w powiecie sopockim, w gminie mieście Sopot od strony zachodniej graniczą z Nadleśnictwem Gdańsk.

Znaczna część Lasów Komunalnych – 172 h leży w zasięgu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, na terenie LK znajduję się użytek ekologiczny Konwaliowe Wzgórze o pow. 0,97 ha stanowisko konwalii majowej Convallaria majalis oraz zbiorowisko świetlistej dąbrowy, na gruntach LK zinwentaryzowano również stanowiska Cisa pospolitego, będącego pod ochroną częściową. Całość lasów spełnia funkcję lasów ochronnych jako lasy położone w granicach miast oraz uzdrowiskowe, dodatkowo na siedliskach wilgotnych i bagiennych spełniają funkcję wodochronne a przy bardzo stromych stokach funkcję glebochronne. Lasy komunalne miasta Sopotu są mało podatne na szkody od owadów i powstawanie pożarów, wynika to z rodzajów siedlisk, urozmaiconego składu gatunkowego oraz zróżnicowanej klasy wiekowej. Najbardziej narażone w skutek działania owadów są drzewostany świerkowe ponieważ w przypadku złomów i wywrotów są szybko zasiedlane przez szkodniki. Dlatego działania wykonywane na rzecz ochrony lasu w Lasach Komunalnych polegają na usunięciu zasiedlonych drzew poza teren lasu, prowadzenia kontroli ich występowania, wywieszania skrzynek lęgowych dla ptaków. Szkody wynikające z obecności fitopatogenów są zjawiskiem marginalnym ze względu na minimalny udział zalesień porolnych młodej sosny oraz braku monokultur. Zasadniczym celem lasów Komunalnych jest zaspakajanie potrzeb zdrowotnych i wypoczynkowych, wobec powyższego pozyskiwane drewno jest wynikiem dbałości o stan sanitarny lasu oraz bezpieczeństwo korzystających z jego uroku ludzi.

DANE KONTAKTKOWE

Zapraszamy do kontaktu

DANE KONTAKTKOWE
logo - kontakt Pełny kontakt link - strzałka
Zdiz Kontakt

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.