Home Aktualności 2024 Sadzimy kolejne drzewa w mieście
09.04.2024

Zielony Sopot. 65 nowych drzew w mieście

Okolice stawu Reja, park Północny, skarpa Winieckiego, ulice: Powstańców Warszawy, Malczewskiego, Żeromskiego czy Armii Krajowej – m.in. w tych lokalizacjach, posadzimy 65 nowych drzew. Lipy drobnolistne, głogi, kasztanowce, buki, olsze i dęby, świerki, klony czy robinie akacjowe, na mocy podpisanej umowy z wykonawcą, zostaną posadzone w mieście jeszcze w kwietniu br.

Dlaczego z taką konsekwencją sadzimy drzewa w Sopocie?

Ponieważ sadzenie drzew ma wiele korzyści i jest istotnym elementem urbanistyki oraz ochrony środowiska. Jednym z kluczowych powodów jest poprawa jakości powietrza, ponieważ drzewa absorbują dwutlenek węgla, zanieczyszczenia powietrza i inne szkodliwe substancje, a to z kolei przyczynia się do poprawy jakości powietrza w mieście – wyjaśnia Wojciech Ogint, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Sopocie. -  Działają jako neutralizator zanieczyszczenia powietrza – mniejsze cząsteczki pochłaniają, większe osiadają na liściach i gałęziach. Dzięki temu potrafią ograniczyć zapylenie powietrza nawet do 75%. Wpływają również na redukcję hałasu. Jedno drzewo produkuje w ciągu roku tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu 2 lat. I dodatkowo chłodzi powietrze jak 5 klimatyzatorów działających bez przerwy – dodaje dyrektor W. Ogint.

W Sopocie zasadzimy:
16 lip drobnolistnych
13 olsz
6 buków
6 robinii akacjowych
6 głogów
6 dębów szypułkowe
3 kasztanowce
2: klony, brzozy, świerki, sosny czarne
1 dąb czerwony

Przetarg obejmował nie tylko przygotowanie miejsc i posadzenie drzew. Każde nowe drzewo będzie musiało być opalikowane, oznakowane etykietą i podlewane z zastosowaniem worków nawadniających. Wykonawca w swym zakresie będzie miał pielęgnację nowo nasadzonych drzew przez 36 miesięcy.

Koszt nasadzeń wraz z pielęgnacją to 200 178,00 zł. Wykonawcą jest Gospodarstwo Rolno Szkółkarskie Ekolas Wojciech Szufel. Umowa ma być zrealizowana do 25.04.2024r.

 

 

DANE KONTAKTKOWE

Zapraszamy do kontaktu

DANE KONTAKTKOWE
logo - kontakt Pełny kontakt link - strzałka
Zdiz Kontakt

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.