Home Aktualności 2022 Przemeblowanie Placu Przyjaciół Sopotu
18.07.2022

Przemeblowanie Placu Przyjaciół Sopotu

 

Mieszkańcy Sopotu w budżecie obywatelskim zdecydowali, by zmienić wygląd Placu Przyjaciół Sopotu. Miasto przeprowadziło szereg konsultacji społecznych, by wsłuchać się w głos mieszkańców i by ostateczny projekt był jak najlepszym kompromisem różnych stron i interesów: mieszkańców, gości, kuracjuszy i przedsiębiorców. Projekt przygotowało Konsorcjum firm Gzowski Architekci Sp. z o.o. oraz Restudio Jacaszek Architekci Sp. z o.o.

- Zagospodarowanie Placu Przyjaciół Sopotu czekają  zmiany – informuje Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. Wypracowane rozwiązanie jest efektem szeregu konsultacji społecznych; od 2020 roku z projektem dwukrotnie mogli zapoznać się mieszkańcy Sopotu. Przyjęta wizja zagospodarowania odmieni plac znacznie zwiększając udział zieleni; w obrębie placu pojawią się nowe drzewa, zieleń pnąca, liczne kompozycje traw wysokich i krzewów, a także trawniki. Ponadto plac uzyska wspólny element porządkujący – pergolę, a także wiele elementów małej architektury wpisujących się swoją formą i kolorystyką w sopocki, uzdrowiskowy charakter. Przed Domem Zdrojowym pojawi się wielofunkcyjna przestrzeń dająca możliwość promowania wydarzeń kulturalnych oraz organizacji wystaw plenerowych – dodaje wiceprezydent.

Przygotowana i uzgodniona modernizacja zagospodarowania Placu Przyjaciół Sopotu ma na celu zwiększenie atrakcyjności najczęściej odwiedzanej przestrzeni publicznej w kurorcie.

Zgodnie z przyjętym założeniem modernizacja ma na celu zwiększenie powierzchni zieleni, a to z kolei będzie miało bezpośrednie przełożenie na spełnienie wymagań dot. dopuszczalnych norm zanieczyszczeń powietrza czy natężenia hałasu w uzdrowisku. 

 

- Naszym zamierzeniem jest przeorganizowanie przestrzeni publicznej, tak, aby stworzyć kameralny charakter placu miejskiego z reprezentacyjną częścią otoczoną zielonymi enklawami, tak charakterystycznymi dla krajobrazu Sopotu, wyjaśnia Wojciech Ogint dyrektor ZDiZ. Zwiększenie powierzchni zieleni dokona się również poprzez wykreowanie trójwymiarowej roślinności, m.in. poprzez nasadzenie ozdobnych pnączy.

15 lipca ogłosiliśmy przetarg na wyłonienie wykonawcy. Na oferty czekamy do 1 sierpnia br.

Zakres zamówienia obejmuje  zagospodarowanie przestrzeni publicznej poprzez:
· Aranżacje zieleni w postaci nasadzeń drzew, krzewów, bylin, traw i roślin cebulowych a także pnączy oraz założenia  ogrodów deszczowych Wykonanie korekt utwardzeń w postaci usunięcia i uzupełnienia nawierzchni kamiennej. Obejmuje to również pielęgnację w okresie gwarancyjnym
· Montaż obiektów małej architektury takich jak  pergole, ławki, stojaki rowerowe, śmietniki, maszty, cięgna linowe pod roślinność pnącą, czy stalowe ruszta umożliwiające aranżację wystaw plenerowych
· Modernizację fontanny poprzez montaż podświetlonych dysz mgielnych i uzupełnienie szafy zasilania elektrycznego o aparaty modułowe
· Budowę infrastruktury technicznej- instalacje wodno-kanalizacyjne, elektroenergetyczne, automatyczny system nawadniający z układem sterowania i regulacji
· Przebudowę oświetlenia wraz ze stworzeniem dodatkowych elementów świetlnych
· Wykonanie korekt utwardzeń w postaci usunięcia i uzupełnienia nawierzchni kamiennej.

Warunki przetargu mówią, że inwestycja ma być zrealizowana do 15.06.2023r., z zastrzeżeniem, że wykonawca nie będzie mógł prowadzić robót w terenie w terminie 03.12.2022- 04.02.2023r. i będzie musiał zakończyć je do 01.06.2023r.

 

Link do postępowania przetargowego: https://portal.smartpzp.pl/zdizsopot/public/postepowanie?postepowanie=31119337

 

DANE KONTAKTKOWE

Zapraszamy do kontaktu

DANE KONTAKTKOWE
logo - kontakt Pełny kontakt link - strzałka
Zdiz Kontakt

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.