We wtorek, 9 lipca rozpoczynamy biologiczne oczyszczanie stawu Morskie Oko w Sopocie. Prace, zgodnie z założeniami przyjętego harmonogramu, powinny zakończyć się 30 listopada br.
Głównym celem naszego działania jest zwiększenie retencji wody i przywrócenie naturalnych procesów samooczyszczania się zbiornika, poprzez redukcję ilości osadów na dnie zbiornika.
- Odmulanie stawu Morskie Oko technologią bioremediacji jest metodą całkowicie bezinwazyjną, nie wymaga bowiem wprowadzania do wód żadnych niekorzystnych związków chemicznych. Co ważne wszystkie prace są wykonywane bez użycia „ciężkiego sprzętu”, który może ingerować w strukturę dna zbiornika, powodując przy tym np. zniszczenie istniejącej tam fauny i flory – tłumaczy Dagmara Kania-Płochacka, kierownik Działu Kanalizacji Deszczowej ZDiZ.
Metoda ta polega na zastosowaniu odpowiednio dobranych biopreparatów kierunkowych, które mają za zadanie stymulowanie grupą mikroorganizmów obecnych w stawie, do wzmożonej biodegradacji zanieczyszczeń organicznych a także wspomagają naturalne procesy samooczyszczania się wód w zbiorniku.
Pierwszym z etapów będzie pobranie próbek „zerowych” wody ze stawu dla przeprowadzenia dokładnych pomiarów tj.: przejrzystości wody, osadu dennego, stężenia tlenu rozpuszczonego w wodzie oraz pH i temperatury.
Drugi etap to aplikacja odpowiednich dawek biopreparatów używanych w metodzie bioremediacji.
Trzecim krokiem będzie instalacja pływających wysp z roślinami hydrofitowymi, które oprócz walorów estetycznych oraz wzbogacenia bioróżnorodności na stawie Morskie Oko, będą pełnić najważniejszą funkcję – będę wspomagać bioakumulację biogenów i zapobiegać wtórnym zakwitom glonów.
Co ważne, czynności, które będą przeprowadzane od 9 lipca będą się odbywać bez konieczności spuszczania wody w zbiorniku. Wszystkie prace, które będą wykonywane na stawie Morskie Oko odbędą się pod ścisłym nadzorem ornitologa, ichtiologa oraz hydrobotanika.
Biopreparaty, które będą wykorzystywane podczas prac bioremediacyjnych są całkowicie bezpieczne zarówno dla flory jak i fauny stawu, a także dla wszystkich osób i zwierząt chcących przebywać na terenie zbiornika Morskie Oko.
W efekcie przeprowadzonych prac, woda stanie się bardziej przejrzysta, jej jakość znacznie się poprawi, ilość osadów dennych zostanie zmniejszona, ustabilizuje się właściwy poziom rozpuszczonego w wodzie tlenu, a to wszystko korzystnie wpłynie na jakość życia organizmów wodnych.
Koszt przeprowadzenia bioremediacji to 139 860,00 zł. Wykonawcą jest firma ACS Poland HOLDING Sp. z o.o.
Staw Morskie Oko (inna nazwa: Jeziorko Nowowiejskiego) to obiekt położony przy ul. Moniuszki w Dolinie Prątki. Jest to największy zbiornik wodny w Sopocie. Staw powstał w latach trzydziestych ubiegłego stulecia w zlewni dawnych potoków Kowalnia, Wiejski i Środkowy. Wokół stawu znajdują się tereny rekreacyjne.