Do połowy lipca 2024 r. mieszkańcy Sopotu mogli wskazać miejsca w których ich zdaniem powinny stanąć dodatkowe kosze na śmieci. Po weryfikacji nadesłanych zgłoszeń, wybrano 16 nowych lokalizacji. Pojemniki pojawią się tam do końca miesiąca.
Na adres e-mail Zarządu Dróg i Zieleni w Sopocie, w ciągu nieco ponad miesiąca, wpłynęło 28 zgłoszeń w których mieszkańcy wskazali miejsca, gdzie ich zdaniem brakuje koszy ulicznych. Po weryfikacji zgłoszeń i obejrzeniu wskazanych miejsc, zdecydowano o tym, że kosze zostaną ustawione w 16 nowych lokalizacjach. Nowe pojemniki pojawią się przy ulicach: Księżycowej, Armii Krajowej, Polnej, Obodrzyców, Mazowieckiej, Władysława IV, 3 Maja, Konopnickiej, Chrobrego, Rzemieślniczej, Smolnej, a także przy alei Niepodległości.
– Dostępność koszy ulicznych ma duży wpływ na czystość i porządek w mieście. Dlatego zapytaliśmy mieszkańców, gdzie w ich okolicy takich koszy brakuje. Bardzo dziękuję za odzew, będziemy tę akcję co jakiś czas powtarzać – mówi Michał Banacki, wiceprezydent Sopotu.
Decyzję o lokalizacji koszy ulicznych podjęły wspólnie Eco Sopot Sp. z o.o., która dba o czystość pojemników i ich regularne opróżnianie, a także Zarząd Dróg i Zieleni, zarządzający terenem, na którym stoją pojemniki. Do końca lipca 2024 r. spółka Eco Sopot ustawi kosze w wybranych lokalizacjach.
Uliczne kosze na śmieci są w Sopocie sytuowane przede wszystkim w miejscach najbardziej intensywnego przemieszczania się pieszych, czyli przy skrzyżowaniach z przejściami dla pieszych, wzdłuż ciągów pieszych, którymi przechodnie przemieszczają się docierając np. do punktów usługowych, urzędów, szkół, przedszkoli czy żłobków, placówek ochrony zdrowia, kościołów czy miejsc wypoczynku i rekreacji, a także w parkach, na skwerach, placach zabaw, przy parkingach i przystankach komunikacji zbiorowej.
Kosze uliczne nie są ustawiane na ulicach, przy których znajdują się jedynie domy mieszkalne. Ich obecność tam powoduje, że trafiają do nich często śmieci bytowe. Kosze nie są stawiane również przy sklepach i placówkach gastronomicznych – dbanie o czystość i porządek w tych miejscach to zadanie ich właścicieli lub dzierżawców, a także tam, gdzie utrudniają ruch drogowy lub są kłopoty z ich opróżnianiem.
Źródło: www.sopot.pl