Obiekt kompostowni miejskiej został wybudowany w 1995 roku w oparciu o dokumentację projektową i pozwolenie na budowę.
W skład dokumentacji wchodziła m.in. „Ocena oddziaływania na środowisko”, wymagane uzgodnienia - m.in. Zarządu Parków Krajobrazowych, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Sanepid. Budowa uzyskała dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (1995r.) w kwocie 100 tys. złotych.
Od momentu utworzenia obiektu, kompostownia jest używana do składowania odpadów zielonych powstających przy utrzymaniu terenów zieleni miejskiej i komunikacyjnej. Są to przede wszystkim: liście, skoszona trawa, drobne gałęzie itp.
Zarząd Dróg i Zieleni w Sopocie, jako zarządca terenów m.in. lasów komunalnych oraz zieleni miejskiej i drogowej, zawiera umowy i porozumienia z firmami wykonującymi prace pielęgnacyjne i utrzymaniowe na terenie miasta. Na teren kompostowni nie są wywożone odpady inne niż powstające w wyniku prac związanych z utrzymaniem terenów gminy. Zgodnie z aktualną decyzją (zezwoleniem) z pryzm odpadów zielonych jest pozyskiwany kompost do wykorzystania wyłącznie na terenach miejskich, m.in. jako naturalny hummus do obsypywania nowych drzew i krzewów.
Kompost, który powstaje w naszej kompostowni, to nawóz organiczny. Powstaje w wyniku tlenowego rozkładu resztek roślinnych przez mikroorganizmy, czyli w procesie kompostowania w pryzmach kompostowych. Kompost stosowany w ogrodzie wzbogaca glebę w próchnicę, sprawia, że gleba staje się przewiewna i pulchna. Jest bogatym źródłem materii organicznej i zarazem najtańszym materiałem do użyźniania gleby. W przeciwieństwie do nawozów mineralnych i obornika, kompost nie stwarza zagrożenia przenawożenia lub zatrucia środowiska. Proces tworzenia ziemi kompostowej trwa od 1 do 3 lat.
O ekologicznym charakterze tego miejsca świadczy to, że liście i inne odpady zielone nie są składowane bezpośrednio na glebie. Bezpośrednio pod miejscem powstawania kompostu znajduje się geomembrana, której zadaniem jest kontrola migracji wody, odzyskiwanej w procesie kompostowania. Woda ta jest zbierana w specjalnym, wbudowanym zbiorniku i wykorzystywana do polewania pryzmy kompostu. Mamy więc do czynienia z obiegiem zamkniętym wody.
Obecnie w kompostowni znajduje się około 620 ton liści i odpadów zielonych.