Home Drogi w mieście Drogi rowerowe w Sopocie
Drogi w mieście

Zielony Sopot zachęca do aktywności, a rozbudowana infrastruktura prowokuje do wyjścia z domu.  W mieście mamy 22,5 km. dróg i ścieżek rowerowych, którymi możemy przejechać zarówno do Gdańska jak i do Gdyni.

Najciekawsze trasy rowerowe w Sopocie:

Pętla Reja

Pętla Reja jest leśną trasą sportowo-rekreacyjną w zachodniej części Sopotu. W całości przebiega ona utwardzonymi trasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Jej atutem jest znaczna deniwelacja terenu, co czyni ją doskonałym miejscem codziennych treningów kolarskich. Istnieje możliwość pokonywania trasy wielokrotnie, tym samym zwielokrotniając jej dystans.
Trasa jest oznakowana, wyznaczony jest także linia startu mety i hektometraż przydatny przy codziennych treningach.
Składa się ona z 3 etapów:

Pierwszy-  około 1,5 kilometrowy podjazd wąską drogą asfaltową po słonecznej stronie leśnej doliny. Po obu stronach drogi ściany z młodego drzewostanu tworzą z niej malowniczy korytarz w zieleni.

Drugi – płaski odcinek o długości około 1,2 km. Miejsce na odpoczynek i regenerację mięśni. (przy drodze znajdują się dwa leśne parkingi). Prosta, szeroka droga pozwala delektować się widokami prześwietlonego lasu, malowniczego szczególnie w słoneczną pogodę.

Trzeci – Szybki zjazd serpentyną zaczynający się od 3 kilometra trasy. Las na tym odcinku jest ciemny, a droga, mimo iż szeroka, często bywa zawilgocona co wymaga od rowerzysty dodatkowej koncentracji.

Długość: 5 100 m
Różnica wysokości: 56m
Poziom trudności: Łatwa
Średni czas przejazdu: 15 min
Nawierzchnia: Bitumiczna

Sopocka Pętla

„Tour de Sopot” - jak sama nazwa wskazuje jest pętlą biegnącą dookoła miasta. Rowerzysta przemierzający tę niemal 19-to kilometrową trasę pozna wszystkie uroki naszego miasta – od biegnącej wzdłuż plaży trasy rekreacyjnej, przez malownicze leśne krajobrazy i rezerwaty, po kilka wymagających podjazdów – i na pewno znajdzie wśród nich coś dla siebie. Przy trasie znajduje się kilka umilających podróż atrakcji. Najbardziej charakterystyczne to: 

  1. Rezerwat przyrody Łęgi nad Swelinią oraz malowniczy Jar Swelinii.
  2. Park Północny – niedawno zrewitalizowany obszar parkowy w północnej, nadmorskiej części miasta. Panuje tam specyficzny mikroklimat, którego próżno szukać w innych rejonach miasta.
  3. Osada Rybacka – dawna osada rybaków położona pomiędzy ul. Bitwy Pod Płowcami a ul. Wojska Polskiego. W czasach, gdy Sopot był dopiero raczkującym kąpieliskiem przeniesiono tu rybaków z okolic mola, gdzie swoim skąpym ubiorem wzbudzali niechęć kuracjuszy.
  4. Stadniny konne w okolicach leśniczówek Sopot i Gołębiewo pozwalające podziwiać te piękne zwierzęta w pełnej krasie

Długość: 18 300 m
Różnica wysokości: 157 m
Poziom trudności: Łatwy
Średni czas przejazdu: 1 h 10 min
Nawierzchnia: Bitumiczna/Szutrowa

Pętla Czyżewskiego

Pętla Czyżewskiego jest krótką, ale wymagającą trasą przeznaczoną do codziennego treningu wytrzymałościowego. Jej długość, wynoszącą niemal równo 5 km, można dowolnie zwielokrotniać. Trasa nie jest oznakowana w terenie.
Dodatkowo znaczne przewyższenia trasy i ostre zakręty stanowią dodatkowe utrudnienie. Pętla jest doskonałym miejscem do indywidualnych zmagań i przełamywania własnych słabości.
Dla doświadczonych fanów bardzo agresywnej i wyczynowej jazdy proponuje się odbicie z jej północno-wschodniego odcinka w kierunku ul. Smolnej. Tam, w jednej z leśnych dolinek zlokalizowany jest tor freeridowy z karkołomnymi zjazdami i kilku(nasto)metrowymi skoczniami.

Długość: 5 000 m
Różnica wysokości: 76 m
Poziom trudności: Trudny
Średni czas przejazdu: 20 min
Nawierzchnia: Szutrowa

Leśny Trakt

Leśny trakt jest trasą umożliwiającą alternatywny przejazd przez miasto – z dala od zabudowań czy miejskiego zgiełku. Wiedzie ona szeroką leśną drogą zwaną Drogą Wielkokacką. Z uwagi na niewielką trudność polecana jest osobom szukających prostej, rekreacyjnej trasy pośród przyrody. Jedyną trudnością może być spore nachylenie terenu na obu końcach trasy.

Trasa jest oznakowana w terenie kolorem czerwonym na żółtym tle. Na terenie Brodwina biegnie po wydzielonych z ruchu drogach rowerowych. Po minięciu zabudowań kierujemy się wzdłuż niebieskiego szlaku turystycznego, który prowadzi nas aż do Wielkiej Gwiazdy, gdzie wybudowana jest wiata przy której możemy sobie zrobić krótki odpoczynek.

Główną atrakcją tego miejsca była niegdyś pobudowana w połowie XIX w restauracja „Grosser Stern” (Wielka Gwiazda) do której klientów dowoziła pierwsza w Sopocie linia tramwaju konnego uruchomiona 1 maja 1884 roku. Restauracja została podpalona i doszczętnie zniszczona w 1945 roku w trakcie działań wojennych. Nigdy jej nie odbudowano – przy skrzyżowaniu możemy jeszcze odnaleźć fundamenty dawnej restauracji. Jadąc dalej Drogą Wielkokacką wpadamy w biały spacerowy, którym dojeżdżamy do rozwidlenia dróg,  gdzie dalej poprowadzi nas do ulicy Reja szlak czarny turystyczny. W tym momencie skręcamy w lewo i asfaltem dojeżdżamy do ul. Armii Krajowej. Tu trasę możemy zakończyć lub udać się dalej drogą rowerową.

Długość: 7 200 m
Różnica wysokości: 117 m
Poziom trudności: Łatwy
Średni czas przejazdu: 20 min
Nawierzchnia: Bitumiczna/Szutrowa

Za Siedmioma Wzgórzami

Wymagająca trasa prowadząca wzgórzami skraju wysoczyzny morenowej. Rowerzysta ma możliwość „wdrapania się” na 7 wzniesień, z czego najwyższe ma wysokość 120 m n.p.m. 4 z nich są oznakowanymi punktami widokowymi umożliwiającymi podziwianie panoramy Sopotu z różnych perspektyw i własną ocenę, która z nich jest naszym zdaniem najpiękniejsza.

Trasa startuje z pętli autobusowej przy SKM Sopot Kamienny Potok po szlaku zielonym. Szlakiem tym poruszamy się aż do skrzyżowania ze szlakiem brązowym spacerowym, którym następnie poruszamy się aż do zejścia jego po schodach(mijamy po drodze Jeziorko Nowowiejskie tzw. Morskie Oko oraz Cmentarz Żołnierzy Radzieckich). Dalej jedziemy szlakiem czarnym do Łysej Góry, najwyższego szczytu Sopotu 110 m.n.p.m., wracamy na szlak brązowy, którym poruszamy się przez Małą Gwiazdę, Glinne Wzgórze aż do ul. Reja.

Trasa jest gratką dla fanów sportu. Wiedzie dawnym torem saneczkowym, mija dawną poniemiecką skocznię narciarską o punkcie K - 30 m, zahacza o szczyt Łysej Góry, a w końcowym etapie mija pozostałości dawnej skoczni narciarskiej budowanej w latach 60-tych w okolicy stadionu lekkoatletycznego.

Skocznia ta miała planowo mieć 90 metrów długości, jednak nigdy nie została ukończona (wyprofilowano jedynie stok). Jedną z przyczyn miała być ponoć seria ciepłych zim, które podważyły zasadność budowy skoczni. Dziś jej stok porośnięty jest drzewami, które zostały zasadzone przez leśniczych w celu zapobiegnięcia rozmywania stoku.

Długość: 6 900 m
Różnica wysokości: 93 m
Poziom trudności: Trudny
Średni czas przejazdu: 50 min min
Nawierzchnia: Szutrowa

Drogi rowerowe w Sopocie
Mapa dróg
DANE KONTAKTKOWE

Zapraszamy do kontaktu

DANE KONTAKTKOWE
logo - kontakt Pełny kontakt link - strzałka
Zdiz Kontakt

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.